1 1 1 1
Gorczynski Gorczynski Gorczynski Gorczynski Gorczynski Gorczynski Gorczynski GorczynskiKwiaty rabatowe, kwiaty balkonowe, Baborów, kwiaty Głubczyce, kwiaty Kędzierzyn-Koźle, kwiaty opolskie, kwiaty Opole, kwiaty Racibórz, kwiaty Kietrz, kwiaty Rybnik, kwiaty Rydułtowy, kwiaty Gliwice, kwiaty Chorzów, kwiaty śląskie.
W cieniu wieży
 

Gościu, siądź pod mym liściem , a odpocznij sobie!

Nie dojdzie Cię tu słońce, przyrzekam ja tobie(…)”

Jan Kochanowski

Słowa naszego wielkiego poety, co prawda skierowane do czarnoleskiej lipy, mogłyby jednocześnie stać się idealnym mottem dla parku miejskiego, Planten un Blomen, będącego zielonym sercem Hamburga.

Zaprojektowanie parku miejskiego tak aby dobrze spełniał swoje funkcje a jednocześnie cieszył oczy pięknymi obrazami to nie lada wyzwanie dla architekta krajobrazu. Aby przekonać się ,że można sprostać temu zadaniu, proponuję wybrać się do Planten un Blomen. Tego miejsca może pozazdrościć Hamburgowi nie jedna europejska metropolia. „Zielona wyspa” doskonale wkomponowuje się w miejski krajobraz a jednocześnie dobrze ukrywa przed swoim gościem zurbanizowaną panoramę Hamburga.
Przepych roślin, ujmujących widoków wyjętych wprost z Japonii, Anglii, Hiszpanii oraz moc atrakcji przyciąga do parku zarówno dzieci jak i dorosłych. O popularności zielonej enklawy decyduje również nieograniczony dostęp do parku i wszystkich obiektów, które są na jego terenie.

 


◄ Dużą atrakcją parku jest oranżeria należąca do Uniwersytetu w Hamburgu. Pokaźny kompleks szklarniowy pozwolił na zgromadzenie bogatej kolekcji egzotycznych roślin tropikalnych i suchorostów z całego świata.
Zielone centrum kultury

Park tętni życiem już od wczesnego rana, kiedy to zapaleni amatorzy zdrowego trybu życia biegają ścieżkami poprowadzonymi między kwietnymi rabatami.

W porze lunchu ogród przygarnia studentów i pracowników pobliskich firm aby w jego zielonym otoczeniu mogli złapać oddech i uzupełnić zapasy kalorii.

Popołudniami i wieczorami trawniki upstrzone są kolorowymi kocami na których piknikują zakochane pary a nawet całe rodziny.

◄ W dużym mieście, a taki jest Hamburg, nie każdy może pozwolić sobie na prywatny ogród. Zielone centrum kultury rekompensuje to w dwójnasób. Stali bywalcy mają już swoje upatrzone miejsca do których przychodzą żeby zrelaksować się i wyciszyć myśli.

▲Park jest prawdziwym rajem dla dzieci. Obszerny plac zabaw został zaprojektowany z myślą o najmłodszych miłośnikach przyrody.
Wszystkowidząca wieża

Spacerując alejkami zanurzonymi w gąszczu bujnej roślinności trudno nie zauważyć wieży telewizyjnej wznoszącej się w bezpośrednim sąsiedztwie parku.

Budowla będąca pomnikiem europejskiej myśli architektonicznej góruje nad parkiem niczym monumentalny „minaret”. Biel wieży odznaczająca się na tle soczystej zieleni drzew i krzewów, wydobywa z niej intrygujący mistycyzm. Spoglądając na nią z perspektywy bywalca parku nie sposób oprzeć się wrażeniu, że pełni ona funkcję strażnicy, czuwającej nad porządkiem w Planten un Blomen.

▲Park jest prawdziwym rajem dla dzieci. Obszerny plac zabaw został zaprojektowany z myślą o najmłodszych miłośnikach przyrody.
Fontanny

Wśród bogactwa wspaniałości, które kryje w sobie park chyba najbardziej magnetyczny jest pokaz fontann. W letni wieczór, tuż po zapadnięciu zmroku nasze zmysły dają się ponieść przez wyborne widowisko. Na stawie w samym sercu ogrodu rozpoczyna się cotygodniowy festiwal muzyki, światła i tańca. Tancerzami jest cały zastęp fontann, które wystrzeliwują pionowo w górę podświetlone słupy wody, pryskają na boki bądź zataczają wymyślne serpentyny. Na tą okoliczność pobliskie ławki i trawniki wypełnione są po brzegi zachwyconymi widzami. Kilkunastominutowy spektakl podziwiany jest w ciszy i skupieniu a wielki finał nagradzany gromkimi brawami. Po skończonym pokazie goście szybko rozchodzą się do domów, aby pozwolić odpocząć swojemu parkowi, który cieszył ich i bawił przez cały dzień.

◄„Balet na wodzie” w wykonaniu parkowych fontann to bezwątpienia jedna z największych atrakcji Planen un Blomen. Wieczorne spektakle wodno-muzyczne cieszą się nieprzerwaną popularnością od wielu sezonów.►Spacerując po parku można napotkać wiele ciekawych gatunków roślin. Atrakcyjne z pokroju i egzotyczne z ulistnienia Araukarie nie są typowymi dla tej strefy klimatycznej. Niemniej jednak łagodne zimy, charakterystyczne dla okolic Hamburga, stwarzają możliwość hodowli tych roślin nie tylko w warunkach szklarniowych.

▲Miłośnicy róż znajdą w Planten un Blomen prawdziwy rarytas. Formalistyczny ogród różany urzeka przepychem barw i magiczną wonią kwiatów. W letnie popołudnia ogród wypełnia, dyskretnie wydobywająca się z głośników, muzyka klasyczna.

   
Autor: Małgorzata Gorczyńska